معرفی «بهترین های تئاتر ایران» در جشن سالانۀ «انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتر»

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر، سوم مهرماه، با حضور هنرمندان عرصه های مختلف برگزار شد.

این مراسم که با حمایت «شرکت ارتباطات فردا»، «موسسۀ سینما شهر» و «مرکز موسیقی بتهون» در تالار ایوان شمس برگزار می شد، میزبان جمع وسیعی از هنرمندان و شخصیت های فرهنگی کشور بود که از آن جمله می توان به حضور افرادی چون شهرام ناظری، عباس جوانمرد، لوریس چکناواریان،جواد مجابی، لیلی گلستان، حمید لبخنده، ایرج راد، کاظم هژیرآزاد، حمیدرضا نعیمی، بهروز غریب پور، امیررضا کوهستانی، علیرضا نادری، حمید پورآذری، علی اصغر دشتی، مهین صدری، امید روحانی، کورش سلیمانی، بابک چمن آرا و…اشاره داشت.

اجرای مراسم سیزدهمین جشن سالیانۀ انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتر را  فرزاد حسنی بر عهده داشت.

تقدیر از یونس شکرخواه

اولین بخش برنامه به نکوداشت یونس شکرخواه روزنامه‌نگار و استاد ارتباطات اختصاص داشت.

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

قبل از اهدا لوح تقدیر به این روزنامه‌نگار پیشکسوت، ویدیویی پخش شد که به گفتگو با شکرخواه درباره مسائل مختلف اختصاص داشت. بعد از پخش این تصاویر فرزاد حسنی از لوریس چکناواریان دعوت کرد تا روی صحنه حاضر شده و مدال عبدالحسین نوشین را  برای یک عمر فعالیت علمی و عملی به یونس شکرخواه تقدیم کند.

تقدیر از گروه تئاتر «آران»

در بخش بعدی این مراسم، پس از پخش نماهنگی درباره گروه تئاتر «آران» به سرپرستی بهروز غریب پور، جایزه گروه برگزیده سال ۹۲ از نگاه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر به بهروز غریب پور اهدا شد که این جایزه را شهرام ناظری خواننده شناخته شده کشور به بهروزغریب پور تقدیم کرد.

IMG11373089

شهرام ناظری بعد از اهدا نشان نوشین به غریب پور در سخنانی کوتاه گفت: خوشحالم که برای اهدای این نشان انتخاب شدم چون این حرکت باعث همنشینی بیشتر هنرمندان دو رشته تئاتر و موسیقی می شود و می تواند همدلی و هماهنگی بین هنرمندان به وجود بیاورد. متاسفانه این روزها اوضاع و احوال به شکلی است که بین هنرمندان تفرقه افتاده. خوشحالم که به شخص بزرگی مثل بهروز غریب پور که سالها برای تئاتر ایران زحمت کشیده نشان افتخار اهدا می کنم ،چون این کار برای خود من نیز یک نشان افتخار محسوب می شود.

غریب پور نیز در هنگام دریافت این نشان از انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتر، با بیان این نکته که دریافت این جایزه از دستان شهرام ناظری را افتخاری بزرگ می داند، از حضور عباس جوانمرد در سالن مراسم ابراز خوشنودی کرد. وی با تشکر از حمیات بی دریغ همسرش از فعالیت های فرهنگی او، افتخار کرد که در کنار گروهی است که عاشقانه در کنار هم کار می کنند.

تقدیر از حمید امجد

بخش بعدی مراسم به نکوداشت حمید امجد اختصاص داشت. در این بخش، ابتدا ویدیویی درباره حمید امجد پخش شد که در آن افرادی چون محمد رحمانیان، حمید احیاء ، محمد چرم شیر و افشین هاشمی درباره ویژگی های امجد صحبت می کردند. بعد از پخش این ویدیو با پخش موسیقی سریال «سالهای دور از خانه» از حمید امجد دعوت شد که روی سن بیاید و فرزاد حسنی نیز در توضیح دلیل پخش این موسیقی گفت: دلیل پخش این موسیقی این است که حمید امجد ۱۰ سال از خانه اش دور بوده. درست است که او فیلم «آزمایشگاه» بیلی وایلدری اش را ساخته و پروانه ساخت فیلم دومش را هم گرفته، اما باز هم جایش اینجاست.

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

پس از آن عباس جوانمرد مدال نوشین را به حمید امجد اهدا کرد. وی در هنگام اهدای این نشان افتخار، درباره امجد گفت: آدم های نخبه و بزرگی مثل حمید امجد و دو دوست دیگرش محمد رحمانیان و محمد چرم شیر، تربیت شده انسانی هستند که من همیشه به او افتخار کرده ام و آن هم کسی نیست چون بهرام بیضایی. در فیلمی که نشان دادند، دیدیم که او لبریز از کار بود. نمونه دیگرش محمد رحمانیان است و همینطور چرم شیر که همگی لبریز از کار هستند، نه لبریز از حرف. پرکاری این سه نفر به استادشان بیضایی رفته است.

در ادامه حمید امجد نیز در واکنش به سخنان جوانمرد گفت: با این حجم شرمندگی از تعاریفی که از من شد و با این حجم افتخار که از عباس جوانمرد جایزه نوشین را دریافت کردم، نمی دانم چه کنم. خیلی دستپاچه هستم و نمی دانم چه بگویم،چون اصلا نمی توانم خودم را کنار نام این بزرگانی که نام بردید بگذارم.

معرفی برگزیدگان مسابقۀ مطبوعاتی انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

بخش بعدی این مراسم به معرفی برگزیدگان بخش های مختلف سیزدهمین مسابقۀ مطبوعاتی انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر اختصاص داشت.

در بخش «عکس» مهسا صفاری پور به عنوان برگزیده معرفی شد. در بخش «یادداشت» نیز امین عظیمی به عنوان برگزیده هیات داوران شناخته شد.

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

فرزانه ابراهیم زاده به خاطر گفتگو با جعفر والی در روزنامه شرق در بخش بهترین «گفتگو» جایزه خود را از هیات داوران دریافت کرد.

مجید کیانیان و محمد جعفر یوسفیان کناری نیز جایزه بهترین «مقاله پژوهشی» را دریافت کردند.

در بخش «نقد» فروغ سجادی برای نگارش نقدی بر نمایش «من چجوری ممکنه یه پرنده باشم؟» جایزه گرفت.

نتیجه نهایی بخش «گزارش» نیز به جواد عاطفه و بهترین «مقاله ژورنالیستی» به سید جواد اشکذری اهدا شد.

تقدیر از اکرم محمدی؛ عضو برگزیدۀ انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر

بخش تقدیر انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتراز عضو برگزیدۀ انجمن، به تقدیر از اکرم محمدی، روزنامه نگار باسابقه و فعال حوزۀ تئاتر، اختصاص داشت که جایزۀ این بخش توسط جواد مجابی به اکرم محمدی اهدا شد.

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاترجواد مجابی هنگام اهدای این جایزه، در سخنانی عنوان کرد: ادبیات یک موجود ساکت است و در خلوت خلق می شود، اما تئاتر در خلوت خلق می شود و در هیاهو اجرا می شود. بنابراین تئاتر پسرعموی ادبیات ما است. امیدوارم موانعی که بر سر راه هنرمندان است اندک اندک کنار رود. همچنین معتقدم آینده تئاتر ایران درخشان است طوری که از آن به عنوان یک دهه طلایی یاد خواهد شد.

 

تقدیر از «مریم فشندی» برای یک دهه فعالیت پر ثمر درسایت «ایران تئاتر»

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

 

در این مراسم همچنین مریم فشندی به پاس یک دهه فعالیت وی در عرصه رسانه و «سایت ایران تئاتر» مورد تقدیر انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر قرار گرفت که این جایزه توسط حمید لبخنده به وی اهدا شد.

 

 

تقدیر از «کاظم هژیر آزاد» به دلیل یک عمر فعالیت هنری

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

 

تقدیر از کاظم هژیر آزاد نیز بخش دیگری از مراسم سالیانۀ انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر بود. هژیر آزاد در هنگام دریافت این جایزه، ضمن تعریف خاطراتی از گذشته، از کسانی که او را به سوی آموختن و فعالیت راهنمایی کرده اند  تشکر کرد و این جایزه را از دستان حمید لبخنده دریافت کرد.

 

اجرای موسیقی و تقدیر از رسانه های دیداری و شنیداری

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

 

در بخش بعدی، گروه موسیقی به رهبری فرزاد میلانی روی صحنه حاضر شدند و به اجرای چند قطعه و ترانه قدیمی، به سبک و سیاقی امروزی، پرداختند که با تشویق و استقبال حاضران مواجه شد.

بعد ازاجرای گروه موسیقی، نوبت تقدیر از برنامه های تئاتری برگزیده در دو حوزه رادیو و تلویزیون فرا رسید.

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

در بخش اول حمیدرضا مدقق برای برنامه ای که در شبکه خبر تهیه و اجرا می کند و پیمان شیخی به عنوان سردبیر و پژوهشگر برنامه «تماشاخانه» در رادیو مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

 

معرفی نمایش های برگزیدۀ سال ۹۲

بخش پایانی این مراسم به معرفی نمایش های برتر سال ۹۲، بر اساس آرای اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر اختصاص داشت. اهدای جوایز «بهترین نمایش های تئاتر ایران در سال ۹۲ » را لیلی گلستان بر عهده داشت.

مقام سوم: «سقراط» به کارگردانی «حمیدرضا نعیمی»

نمایش های «سقراط» (به کارگردانی حمیدرضا نعیمی) در این مراسم جایزۀ سوم را دریافت کرد. حمیدرضا نعیمی در هنگام دریافت این جایزه با ابراز خوشنودی از دریافت نشان نوشین از دستان شخصیتی چون لیلی گلستان، یاد و خاطرۀ حمید سمندریان را گرامی داشت و از همراهی گروه خود در اجرای این نمایش سپاسگزاری کرد.

مقام دوم: «سالگشتگی» به کارگردانی «امیررضا کوهستانی»

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاترنمایش های «سالگشتگی» به کارگردانی امیررضا کوهستانی در این مراسم مقام دوم را دریافت کرد.  امیررضا کوهستانی نیز که برای سومین بار نشان نوشین را از انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر دریافت می کرد، در هنگام دریافت این جایزه، با سپاس از انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر، عنوان کرد: صحبت های سال گذشته من در این مراسم که در آن انتقادی به برخی رویکردهای نادرست در برخی بیانیه های خانۀ تئاتر وجود داشت، ظاهراً باعث ناخوشنودیعده ای شده و همین مساله مشکلاتی را برای انجمن نویسندگان و منتقدان به وجود آورد و مانع حمایت مالی خانۀ تئاتر از این مراسم شده است که از این بابت متاسفم و در عین حال خوشحالم که این جشن به شکلی مناسب برگزار شد.

وی با بیان اینکه به عنوان یک هنرمند حق خود می داند که اگر انتقادی دارد، انتقادات خود بیان کند، ابراز امیدواری کرد که تحمل شنیدن نقد و انتقاد در جامعۀ تئاتر افزایش یابد.

مقام اول: «یرما» به کارگردانی « علی رفیعی»

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر «یرما» به کارگردانی علی رفیعی از میان نمایش های اجرا شده در سال ۹۲، مقام اول را از آن خود کرد که به دلیل حضور علی رفیعی در مسافرت خارج از کشور، حمید پورآذری به نیابت از او این جایزه  را دریافت کرد و یادداشتی را از جانب این هنرمند برای حاضران قرائت کرد.

رفیعی در این یادداشت با اشاره به اینکه گویا فرهنگ و هنر اهمیتی برای مسئولان ندارد، در مورد میزانسن در تئاتر و اهمیت کلانی که این واژه در قرار گرفتن هر مسئول در جایگاه خودش دارد، سخن گفته بود و در پایان ابراز امیدواری کرده بود که مسئولان فرهنگ و هنر به اهمیت میزانسن پی ببرند.

سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاترپایان بخش این مراسم پخش نماهنگی از شهریار کهن زاد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *